• 05359637081
  • hcmmuzikmerkezi@gmail.com
  • Açılış: 09:00s - 21:00a

Telefon(0312) 436 37 38

E-mailhcmmuzikmerkezi@gmail.com

AdresÇetin Emeç Blv, Harbiye Mah, Dikmen Cad, No : 122

Trompet

TROMPET DERS PROGRAMLARIMIZ

Trompet derslerimiz, doğru tutuş ile birlikte dudak pozisyonlarına ve ağızlığa hakimiyet kazanma çalışmalarıyla başlar. Doğru ses ve üfleme tekniklerinin oturtulmasının ardından, enstrümanda pozisyonlar ve gamlar öğretilmektedir. Doğru dudak pozisyonunun oturtulması için uzun sesler, bağlı-dilli etütler, kromatik aralıklar ve ilgili gamlar çalışılmaktadır.

Her derste yeni bir konunun işlendiği eğitim müfredatımız, öğrencilerimizin sıkılmadan, eğlenerek öğrenebilecekleri, bu konuda formasyano sahip eğitmenlerimizce işlenmektedir.

Çalmak istediğiniz tarza yönelik değişken olabilen türler (klasik,pop,caz,latin vb.) ve çalmak istediğiniz enstrümana (mib trompet,sib trompet,kornet,büğlü,bariton) yönelik her türlü soru ve görüşleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

TROMPET

Trompet, bakırdan yapılmış üflemeli çalgıdır. Bir ağızlık ve kendi üzerine kıvrılmış silindir biçimindeki borudan oluşur. Ağız kısmı kase benzeri konik biçimdedir. Ses rengi parlak ve çınlayan niteliktedir. Korno gibi trompet de çalma ilkeleri bakımından aynıdır. Trompetin öteki üflemeli çalgılardan önemli bir farkı, üfleme sırasında iki ya da üç kez ses düzenlemesi yapılabilmesidir.

Genelde iki tip trompet vardır:

* basit trompet, bir temel notanın armonik seslerini çıkartır

* kromatik veya pistonlu trompet, 19. yüzyılın başında Bluhmel ve Stözel tarafından bulunmuş ve basit trompetin yerini almıştır.

Tüpleri bulunmayan basit trompet, bu çalgının ilkel türüdür. Perdeyi değiştirmek için boruda tüpler yoktur. Borunu uzunluğuna tekabül eden perdede sesler üretilebilir.

Trompet, üflemeli çalgıların en eskilerindendir. İlk metal trompet M.Ö. 2. binyılda Mısır’da dinsel törenlerde ya da askeri amaçla kullanılan, ancak bir ya da iki nota çıkarabilen küçük bir çalgıdır. Tutankamon’un Mısır’daki mezarındaki bronz ve gümüş trompetler İskandinavya’dan bronz trompetler ve Çin’deki metal trompetler M.Ö. 1500’lere dayanmaktadır. Eski Çağ’larda işaretleşmelerde kullanılan bu çalgı, müzik aleti olarak orkestraya Orta Çağ’da girmiştir.

17. yüzyıl başında İtalya’da Montaverdi ve öteki bestecilerin yapıtlarında kullanılan trompetlerin çoğunluğu Re perdeliydi. Bu tür trompetler günümüzde kullanılmaz.

Trompet yapısından dolayı solo çalgı olarak ve oda müziğinde az kullanılmıştır. George Frideric Handel’in trompetler ve komolar için bir konçertosu, Mozart’ın bir trompet konçertosu vardır. Oda müziği yapıtlarında yer verilmesi ise 19. yüzyıl sonlarında ve 20. yüzyılda bestelenen eserlerde gerçekleşmiştir.

Tüm enstrümanlarda olduğu gibi işçilik ve kullanılan malzeme çalgının kalitesini belirlemektedir. Belli bir bilgi birikimine sahip kişilerle enstrüman teminini tavsiye etmekteyiz. Bu süreçte eğitmenlerimizin bilgi ve deneyimleriyle sizlere yardımcı olmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir