• 05359637081
  • hcmmuzikmerkezi@gmail.com
  • Açılış: 09:00s - 21:00a

Telefon(0312) 436 37 38

E-mailhcmmuzikmerkezi@gmail.com

AdresÇetin Emeç Blv, Harbiye Mah, Dikmen Cad, No : 122

Gitar

GİTAR DERS PROGRAMLARIMIZ

Gitar ders programımız,seçimini yaptığınız enstrümana has yapıyı tanımakla başlar. Yapı olarak benzerlikler gösterse dahi, ilk derslerimizden itibaren çalmak istediğiniz türe(Klasik,Flamenko,Pop,Rock,Caz) ve enstrümana (Klasik Gitar,Elektro Gitar)yönelik seçim ve eğitim metotlarımızla derslerimiz başlatılmaktadır.

ELEKTRO GİTAR DERSLERİ

Temel el hareketleri ve pozisyonlarıyla başlayan dersler,pena kullanımı ve egzersizleriyle devam eder.Sol elde parmak açma çalışmaları yapılmakta,klavye üzerinde doğru tutuş ve düzeltme egzersizleri uygulanmaktadır.

Teorik bilgiler ve gamların öğretilmesiyle basit etütler çalışılmakta,akorlar ve çevrimleri öğretilmektedir.Ritm bilgisi ve bona çalışmaları yapılmakta,enstrüman üzerinde slides,vibrato,bending gibi teknik konular öğrenciye verilmektedir.

Pentatonik diziler,modlar,altere diziler çalışılmakta,melodi yapımı ve doğaçlama teknik olarak incelenmektedir.Bu dönemde gitaristlerin yazım ve çalış teknikleri-eserleri incelenmektedir.

BAS GİTAR DERSLERİ

Temel gitar eğitimine benzer tutuş,pozisyonlar,sağ ve sol el çalışmalarıyla başlayan bas gitar derslerimiz,enstrüman üzerinde gamlar,yürüyüşler ve teorik bilginin kazandırılmasıyla devam eder.

Teknik ve ritmik egzersizler seçtiğimiz etütlerle birlikte öğrenciye kazandırılmakta,bu amaçla pratik eğitim yolları izlenmektedir.Slap,walking,ritim kalıpları gibi teknik konular,hazır alt yapılar üzerinde grup öncesi performans çalışmalarıyla desteklenmektedir.

KLASİK GİTAR DERSLERİ

Doğru tutuşun ardından boş teller üzerinde parmak ve arpej çalışmaları başlatılmaktadır.Sağ ve sol el pozisyonlarına bakılmakta aynı zamanda solfej ve teorik bilgiler verilmektedir.

Majör ve minör gamların gitar üzerinde çalınması sağlanmakta,seçtiğimiz parçalarla nüans ve yorumlama tekniklerine bakılmaktadır.Tekniği geliştirici etütlerle desteklenen derslerimiz repartuar oluşturma çalışmalarıyla devam eder.

ENSTRÜMAN HAKKINDA

Gitar parmakla veya pena ile çalınan, esasen sekiz şekline benzeyen, yan kısımları oval, sap üzerinde ses perdeleri olan, telli bir çalgı türü. Gitarlar genelde altı tellidir ve farklı çeşitlerdeki ağaç türlerinden yapılabilirler. Gitar neredeyse her türlü müzik türünde kullanılan bir çalgı türüdür.

GİTAR TÜRLERİ

Klasik gitar,Akustik gitar,Elektro gitar,Bas gitar,Perdesiz gitar,Lap steel gitar,7 telli gitar,12 telli gitar,Weissenborn gitar

Klasik Gitar

Klasik gitar, gitar türlerinin en ilkeli ve sadesi olarak tanımlanabilir. Gitarın gövdesinin ortasında ses deliği denilen yuvarlak bir boşluk bulunur. Gitarın telleri titreştiğinde gövdenin içinde bulunan hava titreşir ve tek çıkış noktası olan bu yuvarlak boşluktan dışarı ses olarak geri çıkar. Klasik gitarda; kalın 3 tel, ipek üzerine sarılmış çelik, ince 3 tel ise naylondur. Genellikle parmak ile çalınır. Klasik gitarda sağ elin görevi daha fazladır. Sağ eli kullanarak gitarda çok farklı ritim ve harmonikler oluşturulabilir.

Akustik Gitar

Görünüş itibariyle klasik gitarı andıran akustik gitarın gövdesi, klasik gitardan biraz daha şişman ve basıktır. Daha dar bir sapa ve çelikten yapılmış tellere sahip olması, akustik gitarın klasik gitarla arasındaki en büyük farktır. Tellerin çelikten olması, akustik gitarın klasik gitardan daha basınçlı gergin bir sapa sahip olmasını ve sesinin klasik gitardan daha sert ve temiz çıkmasını sağlar. Genellikle akustik gitarların en kalın 4 teli sarımlı çelik, diğer 2 teli ise sarımsız çeliktir. Akustik gitarlar genellikle penayla çalınır. Rock, Blues, ve Caz müzik türlerinde çok kullanılar bir gitar türüdür.

Elektro Gitar

Elektro gitar çok basit bir tanımla tellerin titreşimini gövdesinde bulunan manyetikler sayesinde elektrik akımına çeviren ve bir amfi yardımıyla akımı yüksek seviyede sese dönüştürebilen gitar türüdür. Diğer gitarlarla elektro gitarların kısımları aynıdır. Ek olarak elektro gitar için birkaç bölüm daha eklenebilir. Bunlar: Tremolo kolu, manyetikler, ses ve bas ayarı, switch… Elektro gitarın bir diğer özelliği ise diğer gitar türlerine göre çok daha hızlı çalınabilmesi.

Bas Gitar

Çalışma prensibi elektro gitara benzer. Fakat sesi normal gitarlardan 1 oktav kalındır. Portede bas gitar için Fa anahtarı kullanılır. Değişik çeşitlerde bas gitarlarda bulunmaktadır: genelde 4 telli, 12 telli, 6 telli, 7 telli, 5 telli, perdesiz, kafasız.

Perdesiz Gitar

Ara sesleri verebilmek için yapılmıştır. Normal gitara çok benzese de oldukça farklı bir ses rengine sahiptir. Perdesiz gitarı 1976 yılında Erkan OĞUR, Türk müziği seslerine olan ihtiyacı için üretmiştir. Daha sonraları perdesiz elektrik gitar, 8 telli perdesiz gitar, çift saplı elektrik ve klasik perdesiz/perdeli gibi farklı modelleri üretilmiştir.

Lap Steel Gitar

Hawaii yöresine ait bir gitardır. Gitar 6, 7 ve 9 telli olarak kullanılmaktadır. Gitar çalınırken genellikle kucaktadır. Diğer gitarlardan farklı olarak, fretlere basılarak değil, gitaristin sol eline takdığı bir metal yardımıyla tellere dokunularak çalınır.

Weissenborn Gitar

Weissenborn ya da diğer deyişle H. Weissenborn bir tür lap slide gitardır ve Los Angeles’da 1920’ler ve 1930’larda Hermann Weissenborn tarafından üretilmiştir. Yaklaşık olarak 5000’den daha az sayıda orijinal enstrüman üretilmiştir ve kaç tanesinin halen sağlam kaldığı bilinmemektedir. Marka şu anda reprodüksiyon ürünleri için kullanılmaktadır.(Wikipedia)

GİTAR MARKALARI – MODELLERİ

B.C.RICH

B.C Rich, Amerikan gitar markasıdır. Olağandışı gitar tasarımlarıyla hemen göze çarpar. Sert ve yüksek çıkışlı manyetikleriyle distorsiyonda çalmaya uygun bir gitardır. Temiz (clean) ses tatmin edici değildir. Mid ve tiz karakteristiği daha yüksektir. Metal müzik tarzının vazgeçilmez gitarlarındandır. Dünyanın en ünlü thrash metal gruplarından Slayer’ın efsanevi gitaristi Kerry King’in tercihidir. Sert bir distorsiyon tonuna sahip olan B.C. Rich standart elektro gitarların aksine verdiği ton kadar sert görünüşlü gitarlar üreten bir firmadır.

DEAN

Dean 1976 yılında Amerikalı müzisyen ve girişimci Dean Zelinsky tarafından üretimine başlanmış bir elektro gitar markasıdır. Bu gitarlar, kendine has kafa yapısı ile ünlüdür. İki yana açılmış kanat şeklinde geniş bir kafa tipi ile üretilen Dean gitarları, 1976-1997 arası tamamen Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmiş, 1997 yılında üretiminin bir kısmını Çek Cumhuriyeti’ne taşımıştır. Ayrıca 1999 yılından itibaren Kore’de ve 2002 yılından itibaren de Çin’de üretilmeye başlanan çeşitli ucuz modeller sayesinde Dean gitarları geniş kitlelere yayılarak ününü arttırmıştır. Amerika’da üretilen gitarlar daha üst seviyede malzeme ve işçilik ile üretilmekte ve fiyatları diğer modellere göre çok daha yukarıdadır.

PRS

PRS Paul Reed Smith adında bir ABD’li tarafından önce küçük bir atölyede açılan, günümüzde ise Stevensville, Maryland’de bir fabrikada üretilen ünlü bir gitar firması. Santana için ürettiği gitarlarıyla tanınır.Kendine özgü bir tonu ve kasa yapısı vardır.Santana ile özgün sololar çıkarmakta üstün olan gitarları tonları nedeni ile Drowning Pool gibi Nu Metal gruplarının tercihi olmuştur.

FENDER

Fender, ABD merkezli tüm Dünya çapında çok ünlü bir gitar üreticisi şirkettir.1952 yılında dünyanın ilk bas gitarını üreten bu firma artık bir marka değil de bir tür olmuştur. Üreticisi 1909 doğumlu bir Amerikalı olan Leo Fender’dir. Kendisi de gitaristtir. Uzun yıllar popülerliğini koruyan firma 60’lı yıllarda Meksika ve Kore’de fabrika açmıştır. 1965’de CBS tarafndan satın alınmıştır. Daha sonra, Japonya ve Çin’de de fabrikaları kurulmuştur. Fakat özellikle üretim kalitesi ve gitarların mutlak ses tonunun farklı olması nedeniyle en çok tercih edilen fabrikası, ABD, Carona, Kaliforniya ve Teksas’daki fabrikalarında üretilen gitarlar ve parçalar daha çok ilgi görmüştür.

Firmanın satmış olduğu ilk modelin adı Esquire’dir. Daha sonra bu modelin iki manyetikli bir versiyonu olan Broadcaster piyasaya sürülür. Broadcaster, model adı ile ilgili bir anlaşmazlık sonucu çok kısa bir süre için model ismi basılmadan piyasaya sürülür. Müşteriler arasında Nocaster adıyla anılan bu gitarlar daha sonra yerini Telecaster modeline bırakacaktır. Telecaster halen Fender’in üretimde tuttuğu en çok tercih edilen modellerden biridir. Bir diğeri ise Stratocaster dır.

Şirketin kurucusu Leo Fender 1990’ların başında Parkinson hastalığının yol açtığı sebeplerden ötürü ölmüştür.

Fender, ilk kez seri üretim katı-gövde İspanyol tarzı elektrik gitar, Telecaster(ilk ismiyle Broadcaster)’ı piyasaya sürmüştür. Ayrıca, bu marka neredeyse diğer tüm elektrik gitar üreticilerinin söz konusu Rickenbacker katı-gövde Hawaii tarzı gitar yapım projelerine başlamasına neden olumuştur. Fender çok yönlü katı-gövde elektrik gitar yaratmıştı. Bu gitarlar ve hala çeşitli türlerden müzisyenler için popülerdir. Birçok grup günümüzde Fender gitarları kullanır. Fender elektrik gitar üretimi, diğer şirketlerle birlikte 1920’lerin sonlarından beri elektrik gitar imal ettiği ve bu markanın bir ilk olmadığı bilinirken, diğer hiçbir marka ticari ve kullanım oranı olarak Fender gibi başarılı olamamıştır.

Telecaster gitarlar Leo Fender tarafindan 1950’li yillardan itibaren yapilmaya baslanmis, elektrik gitar tarihinde en onemli yeri kaplayan modeller arasinda yer almistir. Yapımında dişbudak ağacı, ıhlamur ve kızılağaç kullanılır.

Stratocaster, Amerikan Fender gitar şirketinin ürettiği en yaygın gitar modeli. Stratocaster sevilen kasa yapısıyla, dünyadaki çoğu gitarın şekil olarak esinlendiği gitardır. Asıl modeli 3 single coil manyetikten oluşur. Geniş bir ton yelpazesine sahip olması onu çağdaş müzik tarihinin en popüler enstrumanlarından biri yapmıştır. Genelde kızılağaç gövde, akçaağaç sap ve akçaağaç klavye kombinasyonuyla üretilir. Ancak günümüzde dünya çapında yaygınlaşmasıyla birçok değişik seçenek sunulmaktadır.

Jackson, Grover Jackson ve Wayne Charvel tarafından 1980 yılında Kaliforniya, San Dimas’da kurulmuş olan bir gitar üreticisi şirkettir. Jackson firmasının ilk seri üretim gitarı, bir rock gitar virtüözü olan Randy Rhoads için ürettikleri Rhoads V modelidir. Soloist ve King V modellerini üreterek gitar piyasasında kendilerine iyi bir yer edinen firma, strat tipi, yekpare gövdeye sahip Soloist modeli ile superstrat gitarlar arasında kendine bir yer edinmiş ve birçok büyük rock / metal grubunun tercihi olmuştur. Dünyanın en büyük elektrik gitar üreticilerinden olan Fender, 29 Ekim 2002 tarihinde Jackson’ı kendi bünyesine katmıştır.

Squier,fenderin alt fabrikasıdır.

GIBSON

Gibson, ABD merkezli elektro gitar ve akustik gitar üreticisi şirkettir. 1950’lerden beri üretmekte oldukları Les Paul modeli dünyada en çok satılan gitarlar arasındadır.Gibson şirketi 1936 yılında ilk elektro gitarı icat ederek ona ES135 adını vermiştir.

Epiphone,Gibsonun alt fabrikasıdır.

IBANEZ

Ibanez elektro gitar, akustik gitar, bas gitar üreten, Japon kökenli bir firmadır. Firma Japonya Nagoya’da kurulmuştur. Sahibi Hoshino Gakki dir. Joe Satriani, Paul Gilbert, Steve Vai, Dino Cazares, Andy Timmons, John Petrucci, Frank Gambale, George Benson, Pat Metheny, John Scofield, Mick Thomson, Herman Li gibi pek çok ünlü gitaristin tercih ettiği Japon kökenli firma, elektro gitar pazarında Kore’de ve Endonezya’da ürettiği modeller de dahil olmak üzere en ön sıralardadır.

YAMAHA

Yamaha, Torakusu Yamaha adlı müzisyen ve girişimci tarafından 1887 yılında kurulmuş olan bir Japon şirketidir. Firma günümüzde müzik aletlerinden motor sanayine kadar oldukça geniş bir yelpazede üretim yapmaktadır.Elektronik klavye alanında önemli başarılara imza atan Yamaha, özellikle Türkiye’de yoğun ilgi görmüştür. Şu an Türk Klavyecilerinin büyük bir kısmı Yamaha klavye kullanmaktadır.Piyano sektöründe de oldukça başarılı işlere imza atarak büyümeye devam eden Yamaha, günümüzde aküstik ve yeni nesil elektronik piyoları ile tüketicilerin ve klasik müzik severlerin büyük ilgisini çekmektedir.

KLASİK GİTAR

Sayısız marka ve modelde üretilmektedir.Sanchez,Jose Ramirez R1,Manuel Rodriguez,Esteve GR12 Yamaha,Admira gibi markalar ve üst modelleri müzisyenlerin tercih etttiği markalardır.Başlangıç seviyede muhtelif markalar bulmak mümkündür.

Tüm enstrümanlarda olduğu gibi işçilik ve kullanılan malzeme çalgının kalitesini belirlemektedir.Belli bir bilgiye sahip kişilerle enstrüman teminini tavsiye etmekteyiz.Bu süreçte eğitmenlerimizin bilgi ve deneyimleriyle yardımcı olmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir